Contact Us  |  Print Page  |  Contact Us  |  Sign In  |  Join
Paul Bunyan Show Competitions
Share |

The Official Paul Bunyan ShowSM features many exciting lumberjack and forestry competitions.

FRIDAY, OCTOBER 4, 2019

Ohio State Lumberjack Competition
Sponsored by Columbus Equipment, Stihl, Bryant Equipment
Skills Stadium
1:00 pm
 1st Place
2nd Place 3rd Place 4th Place 5th Place

Horizontal Chopping
Block

Robert Freeman Grant Foreman Bud Smitley Jared Hawkins Derek Dusthimer

Open Chainsaw

Ken Freeman

Bud Smitley

Jarod Hawkins

Rick Hawkins

Grant Foreman

2 Person
Cross-Cut Sawing

Ken Freeman
Robert Freeman
Derek Dusthimer
Grant Foreman
Angie Dusthimer
Amanda Ary
 Jason Hawkins
Jared Hawkins
Bud Smitley
Tim Winkler

Jack & Jill
Cross-Cut Sawing

Derek Dusthimer
Angie Dusthimer
Jarod Hawkins
Tabitha Hawkins
Grant Foreman
Amanda Ary
Robert Freeman
Sue Freeman
 Axe Throw Grant Foreman Derek Dusthimer Tim Winkler  Robert Freeman Rick Hawkins

 

Open to Ohio residents only.

Competitor registration has been closed.

For information on competing contact Gayla @ The Ohio Forestry Association.

SATURDAY, OCTOBER 5, 2019

Log Loader Competition Placements

The 2019 Log Loader Competition placements were:
Place          Name                                 Loader     Score    
 1st George Post Hood 87.036
 2nd Jeff Bolyard Tiger Cat 86.955
 3rd Levi Strickland Tiger Cat 86.382
 4th Danna Nottingham Hood 83.213
 5th Pete Gilbert Tiger Cat 81.940
 6th Marlin Stutzman Hood 75.156
 7th Jon Post Hood 75.118
 8th Michael Riggs Hood 74.584
 9th Dale Reynolds Tiger Cat 74.092
10th Samual Miller Hood 67.377
11th Tanner Stutzman Hood 58.473
12th 42.744
13th Bill Wagner Hood 25.867


International Lumberjack Competition
1:30 pm in Skills Stadium
Sponsored by: Bryant Equipment, Columbus Equipment, Stihl

 

1st Place 2nd Place 3rd Place 4th Place 5th Place
Underhand Chop/
Horizontal Chop
Mark Bouquin Jason Lentz Zach Brouse Matt Slingerland Trevor Beaudry
Open Chainsaw  Adam Lethco Richard Jordan Jason Lentz Trevor Beaudry Nathan Waterfield
Axe Throw Jason Lentz Mike Sullivan Mark Bouquin Richard Jordan Trevor Beaudry
Standing Block
- men only
Jason Lentz Trevor Beaudry Matt Slingerland  Adam Lethco Nathan Waterfield
Spring Board Adam Lethco Nathan Waterfield Jason Lentz Tom Lancaster Trevor Beaudry
Two Person
Cross-Cut
Mike Sullivan
Richard Jordan
Jason Lentz
Chris Savosh
Matt Slingerland
Adam Lethco
Grant Foreman
Derek Dusthimer
Robert Freeman
Ken Freeman

Jack & Jill
Cross-Cut

Jason Lentz
Alicia Lents
Richard Jordan
Darcy Rose
Mike Sullivan
Nancy Zalewski
 Matt Slingerland
Cassandra Ferraro
Chris Savosh
Alex Miller

This is an invitation-only event.  The top twenty (20) contestants will be chosen from all registrations paid in full and received by the deadline date of September 10, 2019. 


Bobtail & Boom Cruise-In

The 2019 winners were:

1st Place-Bobtail - Wade Etinne
2nd Place-Bobtail - Duanne Hostetler
1st Place-Boom - Allen Herchberger
2nd Place-Boom - Tim Hickman



Community Search
Sign In


Events

5/15/2020 » 6/15/2020
Camp Canopy Hoodie and T-Shirt Order

7/6/2020 » 10/1/2020
2020 Camp Canopy Wooden Hat Raffle Ticket

Cutting News
Featured Members